Podpisaliśmy umowę najmu pomieszczeń biurowych. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych fakturę sprzedaży dokumentującą fakt otrzymania od najemcy płatności czynszu za okres jednego roku? (pytanie nr 938439)
Zapłacony przez najemcę czynsz za najem pomieszczeń biurowych stanowi pobraną z góry wpłatę na poczet usługi, której wykonanie nastąpi w przyszłych okresach. W takim przypadku wprowadzając kwotę czynszu do ksiąg rachunkowych trzeba uwzględnić art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Na mocy tego przepisu, równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych, zalicza się do rozliczeń międzyokresowych przychodów.
Wartość czynszu w części dotyczącej przyszłych okresów sprawozdawczych rozlicza się zatem w czasie w korespondencji z kontem 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". W ewidencji księgowej przychód z tytułu najmu na podstawie wystawionej przez wynajmującego faktury można zaewidencjonować następująco:
a) kwota brutto
- Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
b) VAT należny
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego".
Następnie w okresie, w którym usługa została wykonana, powinno nastąpić odpisanie odpowiednich kwot na przychody ze sprzedaży. Gdy najem jest podstawową działalnością wynajmującego, przychód z tego tytułu ujmuje się zapisem:
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
- Ma konto 70-0 "Sprzedaż usług".
Natomiast gdy nie stanowi on podstawowej działalności operacyjnej jednostki, to przychód ewidencjonuje się w pozostałych przychodach operacyjnych.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Od sierpnia 2015 r. do czerwca 2016 r. jednostka będzie co miesiąc odnosiła na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne" kwotę czynszu przypadającą na dany miesiąc w kwocie 1.700 zł. |