Rozwiążemy umowę z pracownikiem na podstawie art. 53 K.p. po upływie okresu zasiłkowego i 3 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie przysługuje mu od 26 września br. Czy 3 miesiące tego świadczenia upłyną 25.12.2014 r.? Czy okres ten liczy się tak, jak np. przy umowie na okres próbny
Inaczej oblicza się długość okresów trwania terminowych umów w prawie pracy, a inaczej długość świadczenia rehabilitacyjnego. Długość umów terminowych oblicza się w sposób potoczny, bez korzystania z cywilnych zasad liczenia terminów. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96, w którym SN uznał, że: "Sposób liczenia terminów określonych w art. 112 Kodeksu cywilnego nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych (...)". Potoczny sposób liczenia terminów oznacza, że przykładowo miesięczna umowa o pracę nawiązana 1 grudnia zakończy się 31 grudnia, natomiast roczny okres zatrudnienia rozpoczynający się 8 grudnia zakończy się 7 grudnia następnego roku.
Jeżeli chodzi o świadczenie rehabilitacyjne, to stosuje się do niego przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową.
Przysługuje ono ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przepisy powołanej ustawy wprost nie wskazują, ile dni przypada na miesiąc świadczenia rehabilitacyjnego. Z art. 22 tego aktu prawnego wynika jednak, że mają do niego odpowiednie zastosowanie niektóre przepisy dotyczące zasiłku chorobowego, w tym m.in. art. 11 ust. 4 i 5 ustawy zasiłkowej. Artykuł 11 ust. 5 powołanej ustawy przewiduje, że ilekroć przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni. Regulację tę należy stosować do świadczenia rehabilitacyjnego.
Za miesiąc świadczenia rehabilitacyjnego należy przyjmować 30 dni.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w pytaniu, 3-miesięczny okres świadczenia rehabilitacyjnego będzie trwał 90 dni. Jeżeli jego pierwszy dzień przypadał 26 września 2014 r., to 3 miesiące (90 dni) upłyną 24 grudnia 2014 r.