Firma zatrudnia dwóch pracowników, którzy wkrótce osiągną obowiązujący ich powszechny wiek emerytalny. Czy według dzisiejszych przepisów, jeśli ktoś ma pełny wiek emerytalny, może złożyć wniosek o emeryturę i pobierać ją bez rozwiązywania stosunku pracy? (pytanie nr 812710)
NIE. Większości ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu zindywidualizowanego powszechnego wieku emerytalnego, określonego w art. 24 ust. 1a i 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.).
Ukończenie odpowiedniego wieku jest więc w zasadzie jedynym warunkiem do nabycia uprawnień emerytalnych, co oznacza, że po spełnieniu tego kryterium ZUS może wydać zainteresowanemu decyzję o przyznaniu świadczenia.
Wydanie decyzji przez organ rentowy w sprawie prawa do emerytury nie będzie problemem, jeśli w momencie składania wniosku o emeryturę wnioskodawca będzie pozostawał w ubezpieczeniu pracowniczym. Niemożliwe jednak okaże się wówczas wdrożenie wypłaty przyznanej emerytury dla nadal zatrudnianego emeryta.
Prawo do emerytury, w myśl art. 103a powołanej wcześniej ustawy, ulega bowiem zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Rozwiązanie umowy o pracę nie jest zatem warunkiem koniecznym do nabycia statusu emeryta w powszechnym wieku emerytalnym, lecz blokuje możliwość pobierania przyznanego świadczenia.
Jeśli zatem wnioskujący o emeryturę pracownicy, o których mowa w pytaniu, chcą by po ukończeniu przez nich pełnego wieku emerytalnego ZUS, przyznając im świadczenie, rozpoczął również jego wypłatę, muszą zrezygnować z dotychczasowego zatrudnienia.