Od pewnego czasu jestem na zwolnieniu lekarskim i w związku z tym byłem na badaniu u lekarza orzecznika ZUS. Pracuję w małym zakładzie, więc zasiłek wypłaca mi ZUS. Do tej pory nie otrzymałem jednak pieniędzy za ostatnie, tj. kontrolowane zwolnienie. Czy to może oznaczać, że orzecznik zabrał mi chorobowe? (pytanie nr 785783)
Osoba korzystająca ze zwolnień lekarskich musi liczyć się z tym, że zwolnienia te podlegają różnym metodom sprawdzenia. Jedną z nich jest kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich. Kwestię tę reguluje art. 59 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową. Kontrolę tę wykonują lekarze orzecznicy ZUS. Ubezpieczony wytypowany do weryfikacji zostaje wezwany na badanie do lekarza orzecznika. Taka też sytuacja miała miejsce w przypadku przedstawionym w pytaniu.
Pracownik stawił się na badanie do lekarza orzecznika i gdyby wówczas orzecznik uznał, że jest on zdolny do pracy, taką informację ubezpieczony otrzymałby już w dniu oceny stanu zdrowia.
Zasiłek chorobowy wypłaca się nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.
Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w kontrolowanym zaświadczeniu lekarskim, to - za okres od tej daty - zaświadczenie traci ważność. W takiej sytuacji lekarz orzecznik wystawia nowe zaświadczenie na druku ZUS ZLA/K, które wręcza w dniu badania ubezpieczonemu. Stanowi o tym art. 59 ust. 7 i 9 ustawy zasiłkowej.
W celu kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich, lekarz orzecznik oprócz badania chorego może także:
- skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS,
- zażądać od wystawiającego zwolnienie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie,
- zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.
Każde takie działanie winno jednak skutkować stosownym poinformowaniem kontrolowanego.