Jeden z moich pracowników do 31 grudnia 2014 r. przebywał na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS. Kolejne dostarczone przez niego zwolnienie lekarskie zostało wystawione w ciągłości, tj. na okres od 1 do 31 stycznia 2015 r. Jakie świadczenie w tej sytuacji będzie mu przysługiwało: wynagrodzenie chorobowe, czy zasiłek chorobowy? (pytanie nr 888686)
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502), a więc co do zasady za okres pierwszych 33 lub - w przypadku gdy ukończył 50 lat życia - 14 dni choroby w danym roku kalendarzowym. Dopiero po wykorzystaniu tego świadczenia, a więc odpowiednio od 34. lub 15. dnia choroby w danym roku kalendarzowym, nabywa uprawnienia do zasiłku chorobowego.
Jeśli jednak pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku kalendarzowego, o tym, jakie świadczenie będzie mu przysługiwało począwszy od 1 stycznia nowego roku, decyduje rodzaj świadczenia należnego za ostatni dzień poprzedniego roku.
Gdyby pracownik za dzień 31 grudnia 2014 r. otrzymał wynagrodzenie chorobowe, od 1 stycznia 2015 r. również należałoby wypłacać mu to świadczenie w odpowiednim dla niego wymiarze (33 lub 14 dni) liczonym od nowa począwszy od 1 stycznia 2015 r. Ponieważ jednak w ostatnim dniu minionego roku pracownik uczestnika forum korzystał już z zasiłku chorobowego, od pierwszego dnia nowego roku nadal przysługuje mu to właśnie świadczenie za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.
Co więcej, płatnikiem zasiłku chorobowego w dalszym ciągu powinien być ZUS, nawet jeśli płatnik składek nabył uprawnienia do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym w 2015 r.
Dopiero przerwa w niezdolności do pracy, choćby nawet jednodniowa, spowoduje zmianę rodzaju należnego pracownikowi świadczenia chorobowego z zasiłku na wynagrodzenie chorobowe.