Kilka miesięcy temu złożyłam wniosek o przyznanie mi dodatku mieszkaniowego - wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Niedawno wyszło na jaw, że nie wszystkie informacje, które były zamieszczone we wniosku były zgodne z prawdą. Jakie konsekwencje prawne mogą grozić mi w omawianej sytuacji?
Zależy to od okoliczności sprawy. Deklarację o dochodach gospodarstwa domowego, która stanowi załącznik do wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, wnioskodawca składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Wnioskodawca umieszcza w tych dokumentach klauzulę w brzmieniu: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Zdarza się, że pracownik organu przeprowadza wywiad środowiskowy. W takim przypadku może żądać od wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego złożenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenia o stanie majątkowym, zawierającego w szczególności dane dotyczące posiadanych ruchomości i nieruchomości oraz zasobów pieniężnych.
Trzeba również dodać, że w celu weryfikacji informacji i danych zawartych we wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego i w deklaracji, organ może wezwać wnioskodawcę do przekazania dodatkowych dokumentów potwierdzających te informacje i dane, wyznaczając termin nie krótszy niż 14 dni. Organ może odmówić przyznania dodatku mieszkaniowego w przypadku niedostarczenia wskazanych dokumentów w wyznaczonym terminie.
W sytuacji gdy dojdzie do wznowienia postępowania i stwierdzenia, że dodatek mieszkaniowy przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w deklaracji lub wniosku, osoba otrzymująca dodatek mieszkaniowy jest zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranych kwot w podwójnej wysokości. Należności te wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji. Wypłatę dodatku mieszkaniowego w skorygowanej wysokości wstrzymuje się do czasu wyegzekwowania należności. Jeżeli zatem na skutek tego postępowania stwierdzono, że dodatek mieszkaniowy przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w deklaracji lub wniosku, obowiązek zwrotu nienależnie pobranego dodatku mieszkaniowego w podwójnej wysokości powstaje tu z mocy prawa, bez potrzeby konkretyzacji tego obowiązku w formie decyzji administracyjnej (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 15 marca 2012 r., sygn. akt II SA/Go 103/12). Nie jest również wykluczone zastosowanie sankcji typowo karnych, np. związanych z tym, że wnioskodawca popełnił przestępstwo polegające na sfałszowaniu dokumentu pochodzącego od pracodawcy w sprawie wysokości osiąganego dochodu.