Dwa miesiące temu zmarła moja ciocia. W testamencie uczyniła na moją rzecz zapis windykacyjny, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo, które należało do niej. Spadkobiercy - dzieci zmarłej - nie będą musieli płacić podatku. Czy jest możliwe, abym również ja została zwolniona z tego obowiązku?
Dzieci (spadkobiercy) podatku płacić nie muszą (o ile dopełnią formalności) - należą bowiem do tzw. zerowej grupy podatkowej (chodzi o całkowite zwolnienie podatkowe). Natomiast Czytelniczka należy do II grupy podatkowej, zatem z powyższego zwolnienia skorzystać nie może. W pewnych sytuacjach można natomiast uzyskać zwolnienie podatkowe w związku z nabyciem przedsiębiorstwa.
Zgodnie z przepisami zwalnia się od podatku nabycie w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim, po spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, nabywca musi zgłosić nabycie własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego. Po drugie, nabywca musi prowadzić to przedsiębiorstwo przez okres co najmniej 2 lat od dnia jego nabycia. Tak stanowi art. 4b ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2023 r. poz. 1774). Jeżeli przedsiębiorstwo nabędzie więcej niż jedna osoba, zwolnienie przysługuje tym nabywcom, którzy będą je prowadzili przez wspomniany okres. Warunek dotyczący prowadzenia przedsiębiorstwa przez okres 2 lat uważa się za zachowany także w przypadku, gdy przedsiębiorstwo zostało w całości wniesione jako wkład do spółki, a objęte w zamian udziały lub akcje nie zostaną zbyte przed upływem 2 lat od dnia nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim.
Zgłoszenia należy dokonać na urzędowym formularzu SD-ZP - Zgłoszenie o nabyciu własności przedsiębiorstwa. W formularzu trzeba wpisać m.in., po kim podatnik otrzymuje przedsiębiorstwo, na jakiej podstawie prawnej oraz jaką ma ono wartość. Należy również wyszczególnić, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do całkowitego zwolnienia podatkowego, omawiane zwolnienie nie jest ograniczone podmiotowo - nabywca nie musi być jakimkolwiek krewnym zmarłego. Celem wprowadzenia tego zwolnienia było bowiem ułatwienie sukcesji przedsiębiorstw osób fizycznych.