Nałożyliśmy na pracownika karę porządkową z Kodeksu pracy. Musimy potrącić ją z wynagrodzenia pracownika. Na jakim koncie karę tę zaksięgować? (pytanie nr 846344)
Kara pieniężna jest pośrednio związana z działalnością operacyjną jednostki, dlatego stanowi ona dla pracodawcy pozostały przychód operacyjny.
Na mocy art. 108 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) pracodawca ma prawo zastosować karę pieniężną za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy. Natomiast art. 108 § 3 K.p. stanowi, że kara pieniężna związana z odpowiedzialnością porządkową za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, wynikających z art. 87 § 1 pkt 1-3 K.p.
Na gruncie prawa bilansowego nałożona na pracownika kara pieniężna zaliczana jest do pozostałych przychodów operacyjnych. Jest to bowiem zdarzenie niezwiązane bezpośrednio z działalnością operacyjną jednostki. A jak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.), koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, w szczególności dotyczące odszkodowań i kar, odnosi się do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych.
W księgach rachunkowych operacje związane z potrąceniem kary pieniężnej z wynagrodzenia pracownika mogą przebiegać następującymi zapisami:
- Nałożenie na pracownika kary pieniężnej:
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" (w analityce: Konto imienne pracownika),
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
- Zarachowanie potrącenia z listy płac na pokrycie kary pieniężnej:
- Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" (w analityce: Konto imienne pracownika).
Warto dodać, że wpływy z kar pieniężnych pracodawca przeznacza na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 108 § 4 K.p.)