W deklaracji VAT-7 za marzec 2014 r. nie ująłem jednej faktury sprzedaży. Czy teraz muszę skorygować deklarację za marzec i kwiecień czy tylko za marzec? (pytanie nr 842506)
Podatnik, który znajdzie błąd w deklaracji VAT-7, powinien go skorygować. Sprowadza się to do ponownego złożenia deklaracji, tym razem zawierającej poprawne dane, oznaczonej jako korekta, wraz z pismem wyjaśniającym przyczynę jej sporządzenia.
Sytuacja przedstawiona w pytaniu jednoznacznie wskazuje, iż konieczne jest złożenie korekty deklaracji VAT-7 za marzec 2014 r., gdyż uczestnik forum pominął w tym rozliczeniu fakturę sprzedaży. Jeżeli chodzi o konieczność złożenia korekty deklaracji za kwiecień br., to uzależnione jest to od wyniku deklaracji za marzec 2014 r. W przypadku gdy w pierwotnym rozliczeniu za marzec br. wykazana była kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, zmiana w tym zakresie spowoduje konieczność sporządzenia korekty za kwiecień br. Wynika to bezpośrednio z konstrukcji formularza VAT-7. "Kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy" z poprzedniej deklaracji uwzględniana jest bowiem w poz. 37 deklaracji VAT-7(14) za kolejny miesiąc. W konsekwencji zmiany kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy należy zatem dokonać korekty deklaracji za ten następny okres. Taka korekta jest konieczna, aż do momentu rozliczenia powstałej nadwyżki.
Jak już wspomniano, skorygowanie deklaracji następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem jej przyczyn. Ponieważ dokonywane przez uczestnika forum korekty dotyczą tego samego podatku i są wynikiem popełnienia jednego błędu, wystarczające będzie jedno pismo uzasadniające ich przyczyny. W przypadku jakichkolwiek trudności w zredagowaniu takiego pisma można posiłkować się drukiem uzasadnienia przyczyn korekty deklaracji, który dostępny jest na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.druki.gofin.pl.
Uczestnik forum przygotowując się do złożenia korekt powinien mieć na uwadze, że uprawnienie do złożenia korekty w pewnych okolicznościach ulega zawieszeniu. Stanowi o tym art. 81b § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli prowadzonej przez urząd skarbowy lub UKS. Prawnie skutecznej korekty deklaracji nie można również złożyć w sytuacji, gdy wobec podatnika toczy się postępowanie podatkowe za okres, za który zamierzał on złożyć korektę.