Do 30 czerwca br. mam okres wypowiedzenia (kończy się moja praca), a do 10 lipca 2015 r. mam wystawione zwolnienie lekarskie. Do ostatniego dnia zatrudnienia, tj. do dnia 30 czerwca br. włącznie świadczenie chorobowe wypłaci mi pracodawca. Czy po ustaniu stosunku pracy otrzymam zasiłek chorobowy z ZUS, jeśli nie uzyskam kolejnego zwolnienia lekarskiego? (pytanie nr 923375)
Jeśli niezdolność do pracy powstała w okresie ubezpieczenia chorobowego i trwa nieprzerwanie również po jego ustaniu, zasiłek chorobowy przysługuje za cały ten okres, niezależnie od tego, ile dni niezdolności do pracy przypada na okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Świadczenie to może być zatem wypłacone nawet za jeden dzień wykraczający poza okres zatrudnienia.
Liczba dni orzeczonej niezdolności do pracy ma znaczenie w przypadku, gdy zachorowanie ma miejsce po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Wówczas bowiem świadczenie to przysługuje, o ile niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:
- 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub
- 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - gdy powodem niezdolności do pracy jest choroba zakaźna, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inna choroba, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Kwestie te regulują odpowiednio przepisy art. 6 i 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową.
Gdyby więc uczestnik forum nie otrzymał kolejnego zwolnienia lekarskiego, fakt, iż na okres po ustaniu zatrudnienia przypada tylko 10 dni niezdolności do pracy powstałej jeszcze w okresie trwania stosunku pracy, nie będzie negatywną przesłanką uzyskania prawa do zasiłku chorobowego.
Trzeba jednak pamiętać, iż niezależnie od tego, czy niezdolność do pracy powstała w czasie trwania tytułu ubezpieczenia czy też po jego ustaniu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 13 ustawy zasiłkowej (patrz ramka). Przeszkodą w dalszym korzystaniu z zasiłku może być również wykorzystanie pełnego (tj. odpowiednio 182- lub 270-dniowego) okresu zasiłkowego.
Okoliczności uniemożliwiające uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli:
|