W naszej firmie miał miejsce wypadek przy pracy. W jego wyniku zmarł jeden z naszych pracowników. Czy jego dorosłym już dzieciom należy się z ZUS jednorazowe odszkodowanie? (pytanie nr 949725)
Z prawa do jednorazowego odszkodowania wypłacanego przez ZUS z ubezpieczenia wypadkowego mogą korzystać odpowiednio:
- ubezpieczeni, którzy w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i/lub
- członkowie rodziny zmarłego wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczonego lub rencisty.
Za członków rodziny uprawnionymi do odszkodowania uznaje się:
- małżonka, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku orzeczonej separacji jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje,
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, spełniające w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty warunki uzyskania renty rodzinnej,
- rodziców, osoby przysposabiające, macochę oraz ojczyma, jeżeli w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe lub jeżeli ubezpieczony lub rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania albo jeżeli ustalone zostało wyrokiem lub ugodą sądową prawo do alimentów z jego strony.
Stanowi o tym art. 13 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1242), zwanej ustawą wypadkową.
Prawo do jednorazowego odszkodowania dla dzieci zmarłego w wyniku wypadku przy pracy pracownika uzależnione jest zatem od tego, czy w dniu jego śmierci spełniały one warunki do uzyskania renty rodzinnej.
Kwota należnego świadczenia Wysokość jednorazowego odszkodowania po zmarłym w wyniku wypadku przy pracy pracowniku uzależniona jest od tego:
Kwestię tę szczegółowo reguluje art. 14 ustawy wypadkowej. |