Pracownica od pewnego czasu jest niezdolna do pracy i pobrała z tego tytułu najpierw wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. Z ostatniego przedłożonego przez nią zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA wynika, że jej niezdolność do pracy o 3 dni wykracza poza okres zasiłkowy wynoszący 182 dni. Czy w takiej sytuacji należy wypłacić zasiłek chorobowy za te 3 dni? (pytanie nr 944564)
NIE. Zasiłek chorobowy zaliczany jest do kategorii świadczeń krótkoterminowych. Prawo do niego przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu m.in. "zwykłej" choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jedynie w przypadku, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, zasiłek chorobowy należny jest przez okres dłuższy wynoszący maksymalnie 270 dni. Tak wynika z art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku lub jego wysokość podaje się w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby z zastosowaniem odpowiednich kodów literowych wymienionych w art. 57 ustawy zasiłkowej.
Dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przewidziane zostało świadczenie rehabilitacyjne (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). O okolicznościach decydujących czy świadczenie takie jest należne orzeka jednak lekarz orzecznik ZUS albo komisja lekarska organu rentowego działająca jako II instancja. Co więcej, oceny czy stan zdrowia ubezpieczonego uzasadnia zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego dokonuje lekarz prowadzący leczenie nie później niż na 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Stanowi o tym § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich (...) (Dz. U. z 2013 r. poz. 229).
Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku, odpowiednio chorobowego i opiekuńczego. Jeśli jednak niezdolność pracownicy do pracy nie jest spowodowana gruźlicą (kod literowy D) ani nie przypada w okresie ciąży (kod literowy B), pomimo udokumentowanej zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, nie przysługuje jej zasiłek chorobowy za okres wykraczający poza 182 dni.