Zawarłam umowę zlecenia z osobą, dla której stanowi ona jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Miesięczne wynagrodzenie ustaliłam tej osobie na kwotę 100 zł. Czy mam obowiązek opłacać za nią składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w sytuacji gdy przed podjęciem tej pracy była ona osobą bezrobotną? (pytanie nr 920573)
W omawianym przypadku posiadanie przez zleceniobiorcę statusu osoby bezrobotnej przed zwarciem umowy zlecenia nie zwalnia zleceniodawcy z obowiązku opłaty za niego składki na FGŚP. Z ulgi takiej będzie mógł ewentualnie skorzystać z uwagi na wiek zleceniobiorcy.
Płatnik składek jest zwolniony (przez określony czas) z opłacania składki m.in. na FGŚP za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przez zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Ponadto ulga taka przysługuje mu również za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 lat. Tak wynika z art. 9b ust. 1 i art. 9c ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2014 r. poz. 272 ze zm.). Przy czym zarówno pierwsze, jak i drugie zwolnienie wynikające z wymienionych przepisów dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie ma więc zastosowania do osób wykonujących umowę zlecenia. Z przywileju tego nie może zatem skorzystać zleceniodawca za bezrobotnego (w określonym wcześniej wieku) zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia.
Niemniej jednak uczestniczka forum może skorzystać z innej ulgi zwalniającej ją z opłaty składki na FGŚP za wskazanego w pytaniu zleceniobiorcę, tj. na podstawie art. 9b ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych. Z przepisu tego wynika, iż pracodawca nie opłaca składki na ten Fundusz za pracowników, którzy osiągnęli wiek co najmniej 55 lat - w przypadku kobiet lub co najmniej 60 lat - w przypadku mężczyzn.
Wprawdzie zwolnienie z opłaty składki na FGŚP obejmuje pracowników, to jednak w myśl art. 10 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych - pracownikiem jest nie tylko osoba pozostająca w stosunku pracy, ale też m.in. wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Jeżeli zatem zleceniobiorca, o którym mowa w pytaniu, ma ukończony odpowiednio wiek 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna), to składka na FGŚP nie będzie za niego należna. Jeśli natomiast tak nie jest, to uczestniczka forum zobowiązana będzie opłacać za niego składkę na FGŚP. W jego przypadku podstawę jej wymiaru stanowić będzie kwota 100 zł.