Zatrudniony w naszej firmie pracownik cały miesiąc przebywał na zwolnieniu lekarskim. W okresie tym został mu wypłacony dodatek stażowy (taki mamy zapis w regulaminie wynagradzania obowiązującym w naszej firmie). Od kwoty tej wypłaty nie opłaciliśmy składek na ubezpieczenia społeczne. Czy mieliśmy jednak obowiązek zapłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne? (pytanie nr 819300)
NIE. W przedstawionej sytuacji dodatek za staż wypłacony w okresie choroby pracownika nie podlega żadnym składkom ZUS (tj. ani społecznym, ani zdrowotnej).
Podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych stanowi dla pracowników przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mowa tu o przychodzie osiąganym z tytułu zatrudnienia w ramach umowy o pracę. Za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Stanowią go w szczególności wynagrodzenia (zasadnicze, za godziny nadliczbowe), różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponadto są to również świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak też wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Wskazany przez uczestnika forum w pytaniu dodatek wypłacony pracownikowi niewątpliwie stanowi przychód tej osoby ze stosunku pracy, podlegający składkom ZUS.
Jednak niektóre przychody "pracownicze" są wyłączone z oskładkowania na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Wśród nich w § 2 ust. 1 pkt 24 tego aktu ustawodawca wskazał składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego), świadczenia rehabilitacyjnego - w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu - jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.
Stosownie do wymienionego przepisu dodatek stażowy nie stanowi podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych w sytuacji, gdy jest wypłacany za okres pobierania przez pracownika wynagrodzenia lub zasiłku m.in. z tytułu choroby (pod warunkiem, że prawo do jego wypłaty wynika m.in. z przepisów o wynagradzaniu obowiązujących w zakładzie pracy).