Gazeta Podatkowa

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 7 lipca 2022 r.
Gazeta Podatkowa
Wszystko o podatkach, rachunkowości i prawie pracy
Ostatnia aktualizacja: 6.07.2022 r., godz. 13:51 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 5.111 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zamknij X
Wkrótce dodatki
czwartek - 07.07.2022 r.
  • Prowadzenie działalności socjalnej w firmie
  • Realizacja obowiązków AML w biurze rachunkowym (z uwzględnieniem najnowszych wytycznych GIIF)
poniedziałek - 11.07.2022 r.
  • Rozliczenie wydatków pracowniczych w podatku dochodowym
czwartek - 14.07.2022 r.
  • Jak rozstrzygnąć zbieg tytułów do ubezpieczeń w ZUS?
  • Podatki i opłaty lokalne w interpretacjach i orzecznictwie
poniedziałek - 18.07.2022 r.
  • Przydatne rozwiązania wynikające z krajowych standardów rachunkowości
  • Prawo drogowe - bezpieczeństwo, prawo jazdy, mandaty
07.07.2022 r. (czwartek) mija termin:
wpłata podatku dochodowego w formie karty podatkowej za czerwiec 2022 r.
wpłata zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w czerwcu 2022 r. od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. (...)
wpłata zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w czerwcu 2022 r. od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. (...)
wpłata zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w czerwcu 2022 r. od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w (...)
wpłata przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m) (...)
Zaświadczenie o okresach zatrudnienia dla byłego pracownika
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 29 (1070) z dnia 10.04.2014, strona 15 - Spis treści »
Dział: Z dyskusji na www.forum.gofin.pl
Autor: Anna Minierska
Zaświadczenie o okresach zatrudnienia dla byłego pracownika

Nasz były pracownik, który nie pracuje u nas już 15 lat, zgłosił się o wystawienie zaświadczenia. Emeryt chce je przedłożyć w ZUS w celu podwyższenia emerytury. Na zaświadczeniu ma być informacja o okresach jego zatrudnienia, informacja, że odprowadzane były za ten czas składki, a także wskazane okresy chorobowego i urlopu bezpłatnego. Czy jest jakiś druk takiego zaświadczenia? (pytanie nr 814601)

Doliczenie do emerytury lub renty posiadanych okresów składkowych i nieskładkowych odbywa się na wniosek świadczeniobiorcy, po przedstawieniu odpowiednich dokumentów, m.in. takich jak zaświadczenia pracodawców. Tak wynika z art. 117 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.). O zaświadczeniu płatnika składek - jako środku dowodowym stwierdzającym m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - stanowi także § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. z 2011 r. nr 237, poz. 1412). Wymienione przepisy nie określają jednak żadnego wzoru formularza takiego zaświadczenia.

Zatem tego rodzaju informację można sporządzić dla ZUS w dowolnej formie pisemnej, w oparciu o posiadaną w zakładzie pracy dokumentację. Pismo to należy opatrzyć właściwymi pieczątkami i podpisami, i wyszczególnić w nim: okresy zatrudnienia danego pracownika, w tym w rozbiciu na okresy składkowe, z opisem, za jaki czas były odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, ewentualne okresy nieskładkowe (pobieranie wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, od kiedy do kiedy) itd.

Ważne jest też, by wiadomo było, kogo dotyczy wystawiane zaświadczenie. Nie powinno więc w nim zabraknąć danych identyfikacyjnych pracownika - obecnie emeryta.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.