Wystąpiłem o zwrot podatku VAT w terminie 25 dni. Czy termin na zwrot nadwyżki VAT urząd skarbowy liczy od dnia otrzymania deklaracji? Nadmieniam, że deklaracja została wysłana pocztą. (pytanie nr 857664)
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Podstawowy termin, w jakim podatnik może otrzymać zwrot, wynosi 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT. Istnieje jednak możliwość otrzymania zwrotu nadwyżki VAT w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji VAT, pod warunkiem dołączenia do niej stosownego wniosku oraz gdy zostaną spełnione warunki określone w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Obliczając termin dokonania zwrotu, należy uwzględnić art. 12 § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie to nastąpiło.
W przypadku deklaracji złożonej bezpośrednio w siedzibie urzędu skarbowego nie ma wątpliwości z liczeniem terminu zwrotu. Mogą się one pojawić w momencie, gdy deklaracja zostanie złożona za pośrednictwem poczty, tak jak ma to miejsce w omawianym przypadku. Wysłanie deklaracji w ostatnim dniu terminu, czyli 25. dnia miesiąca następującego po kolejnym miesiącu (bądź kwartale), oznacza, że została ona złożona w ustawowym terminie. Jeżeli jednak z deklaracji wynika zwrot bezpośredni na rachunek bankowy, to jego termin liczyć się będzie od momentu jej fizycznego wpływu do urzędu skarbowego. Do terminu zwrotu nie wlicza się bowiem tych dni, w których urząd nie dysponował deklaracją. Ostatecznie nie mógł wiedzieć o tym, że podatnik zadeklarował chęć otrzymania zwrotu bezpośredniego.